کد خبر: 140953
تاریخ خبر: دوشنبه, 29 مهر 1392
دولت سه ماه مهلت می‌یابد لیست یارانه‌بگیران مرفه را شناسایی كند
تصویب مقدماتی حذف 22 ميليون یارانه بگیر
جعفر قادری رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه گفت که در جلسه اخیر زمانی را برای حذف 3دهک تعیین کردیم. دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که قبلا درباره‌ حذف یارانه دهک‌های بالا وجود داشت این بود که امکان شناسایی دهک‌ها در مدت کوتاه میسر نیست لذا ما فرصت دادیم که دولت حداکثر 3ماه بعد از تصویب قانون نسبت به شناسایی دهک‌های ثروتمند اقدام کند.

حذف سه دهك مرفه جامعه از لیست یارانه‌بگیران قدم به قدم جدی‌تر می‌شود و تلاش برای اجرایی كردن این تصمیم صورت عملی‌تری به خود می‌گیرد. چراكه دیروز خبر رسید كه مجلس با بررسی این تصمیم مهلت سه‌ماهه‌ای برای دولت تعیین كرده تا در این برهه زمانی برای شناسایی دهك‌های ثروتمند اقدامی صورت گیرد. گویا در این تصمیم مجلس چند قدم جلو‌تر از دولت حركت می‌كند زیرا مجلسیان از دولت خواسته‌اند كه زودتر طرح‌های خود را برای عملی كردن این تصمیم ارائه دهد. البته وزرای اقتصادی دولت هم در گفت‌وگوهای تلویزیونی خود به مشكلات پرداخت یارانه نقدی به تمام اقشار كشور اشاره كرده و از تغییرات در پرداخت یارانه‌های نقدی خبر داده‌ بودند و همین موضوع نشان می‌دهد در این مسئله تصمیم دولت و مجلس به یكدیگر نزدیك است و تنها بر سر راه عملی كردن این تصمیم اختلافاتی وجود دارد. در همین زمینه دیروز جعفر قادری رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تعیین مهلت زمانی سه‌ماهه برای شناسایی دهک‌های ثروتمند خبر داده است. جعفر قادری گفته: «این کمیته پیش از این حذف یارانه 3دهک بالای جامعه را مصوب کرده بود و در جلسه اخیر نیز زمانی را برای حذف 3دهک تعیین کرد.» او این‌طور ادامه داده:«دغدغه‌ها و نگرانی‌هایي که قبلا درباره‌ حذف یارانه‌ دهک‌های بالا وجود داشت این بود که امکان شناسایی دهک‌ها در مدت کوتاه میسر نیست لذا ما فرصت دادیم که دولت حداکثر 3ماه بعد از تصویب قانون نسبت به شناسایی دهک‌های ثروتمند اقدام کند.» آن‌طور كه قادری گفته اگر مجلسيان در این زمینه به توافق برسند و دولت هم با آنها هم مسیر شود این تغییرات در اصلاحیه بودجه92 جای خواهد گرفت. البته در این میان موضوع دیگری مطرح شد و آن هم اینكه برخی از نمایندگان مجلس تاكید كردند كه دولت برای حذف سه دهك مرفه از دریافت یارانه نقدی نیاز به مصوبه مجلس ندارد و خود می‌تواند فرمان عملی شدن این تصمیم را به دست گیرد. محمد حسین فرهنگی عضو کمیسیون تحول اقتصادی كه معتقد است حذف سه دهك یارانه بگیر مرفه نیاز به مصوبه مجلس ندارد اینطور گفته است: «دولت در خصوص حذف یارانه ثروتمندان اختیار دارد و نیاز به مصوبه مجلس ندارد، اما باید منتظر بود تا گزارش کمیسیون ویژه در این خصوص در صحن بررسی شود.» او در گفت‌وگو با فارس اینطور ادامه داده:«این موضوع هنوز رسمی نشده، در کارگروه‌هایی که دولت و مجلس با هم داشته‌اند جمع‌بندی در خصوص حذف یارانه ثروتمندان تا پایان سال انجام شده است. البته یکی از مشکلات دولت در زمینه اجرایی شدن و حذف دهک‌های ثروتمند نداشتن اطلاعات آماری درست از دارایی‌های مردم است.مرفهین خود از دریافت یارانه انصراف دهند

در این میان اما برخی نمایندگان مجلس امیدوارند كه مرفهین یارانه‌بگیر خود از دریافت یارانه انصراف دهند. البته كارشناسان می‌گویند كه نمی‌توان به انصراف مرفهین از دریافت یارانه امیدوار بود چراكه اگر مرفهین تصمیم بر دریافت یارانه نداشتند برای آن ثبت‌نامی صورت نمی‌دادند. به‌هر روی ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان گفته كه یارانه باید بر اساس درآمد خانواده‌ها توزیع شود. او ابراز امیدواری کرده که دهک‌های بالا خود از دریافت یارانه‌ نقدی انصراف دهند. به گزارش ایسنا، ایرج ندیمی در نطق پیش از دستور خود در مجلس اینطور گفته است: «مردم بزرگ و انقلابی ایران اسلامی حق دارند از ما بپرسند که آیا کمک‌های یارانه نباید براساس نص قانون براساس درآمد خانواده توزیع شود. آیا اگر قرار است به مردم کمک کنیم نباید به دهک‌های پایین و متوسط و مادون متوسط کمک شود؟ طبقه‌های برخوردار چه نیازی به این چند ده هزار تومان ماهیانه دارند؟» وی ادامه داد: «خود من از ابتدای اجرای این طرح بر خود حلال ندیدم که از این موقعیت استفاده کنم. امید است که دهک‌های بالا خود پیشتاز شوند تا حق به حق‌دار برسد.»


پرینت